BIO

Daniel Popiałkiewicz – gitarzysta i kompozytor jazz-rockowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, na którym w roku 2017 obronił pracę doktorską. Laureat wielu międzynarodowych gitarowych konkursów (w tym liczne pierwsze nagrody). W latach 2008-2009 wykładał na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz redagował artykuły dotyczące muzyki jazzowej w magazynie „Pogranicza”. W roku 2005 na potrzeby XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie napisał i wykonał muzykę do spektaklu Pedro Calderon De La Barca pt”: Wielki teatr świata”.

Szeroki wachlarz umiejętności zaowocował doświadczeniem na gruncie wielu różnych stylistyk. Od przeszło dziesięciu lat na stałe współpracuje z Łoną i Webberem oraz akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Ponadto ma na koncie współpracę min. z The Globetrotters, Button Huckers, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Auguścik, Kayah, Moniką Borzym, Leną Piękniewską, Piotrem Polkiem. Częsta obecność w studiu i nieustanna na scenie w tak różnych środowiskach zaprocentowały udziałem w zdobyciu wielu Złotych i Platynowych Płyt, Nominacją do Nagrody Fryderyk oraz zagraniem na przeszło czterdziestu Największych Festiwalach w Kraju i za granicą (niejednokrotnie po kilka razy).

W roku 2008 rozpoczął karierę solową. Jego debiutancką płytę prasa opisała jako „jedno z najciekawszych dokonań w obrębie młodego polskiego jazzu imponujące niebywałą dojrzałością” oraz okrzyknęła jako „najnowsze odkrycie jazzowej sceny w Polsce”, natomiast Jarosław Śmietana powiedział, że „Popiałkiewicz dużym wdziękiem i na pełnym luzie udowadnia, że bez wątpienia należy juz do ścisłej czołówki gitarzystów jazzowych w Polsce”. Swoją trzecią, najnowszą płytą pt. „Nada” w 2017 roku obronił pracę doktorską pt: „Techniki artykulacyjne gitarzystów rockowych na gruncie muzyki jazzowej”.